Zabezpieczenie miejsca
Oznaczenie miejsca zdarzenia przez włączenie świateł awaryjnych oraz wystawienie trójkąta ostyrzegawczego chroni pasażerów i kierowców uczestniczących w wypadku oraz również ostrzega innych uczestników ruchu przez najechaniem na nienaturalne , nieoczekiwane przeszkody na trasie. W warunkach ograniczonej widoczności, w nocy warto oświetlać miejsce zdarzenia i ostrzegać nadjeżdzające pojazdy czym tylko sie da. Wszystkie osoby powinny mieć ubrane kamizelki odblaskowe.
Akcja ratownicza
Do czasu przyjazdu służb ratowniczych zgodnie z polskim prawem każdy ma obowiązek udzielania pomocy poszkodowanym w wypadku. Szczególnie ważna jest udzielana fachowo pierwsza pomoc medyczna w razie utraty przytomności, zatrzymania akcji serca, ran powodujących obfite krwawienie. Po przybyciu służb ratowniczych poddajemy się bezwzględnie ich poleceniom.
Zabezpieczenie wraków
Kiedy osoby uczestniczące w zdarzeniu są już bezpieczne i poddane opiece ratowników nalezy zabezpieczyć miejsce stłuczki, wrakowisko. Należy udrożnić drogę przez usunięcie pojazdów na pobocze oraz pozbierać resztki błotników, spojlerów, stłuczonych szyb czy stłuczonych reflektorów. Ważne jest również usunięcie płynów, olejów wszelkich zanieczyszczeń mogących spowodować kolejną stłuczkę. Dobrze jest również udokumentowac na zdjęciach umiejscowienie samochodów przed ich przemieszczaniem.
Stłuczki - postępowanie
W drobnych stłuczkach lub usterkach samoistnych mechanizmów pojazdów, które powoduja unieruchomienie auta w trasie ale nikt nie ucierpiał zdrowotnie - nie ma potrzeby wzywania służb ratowniczych ani policji. Decyzję podejmują prowadzący samochody.
Dokumentacja pomocy drogowej ( zdjęcia )
Podjęcie pojazdów na lawety
Ponieważ własciciel samochodu odpowiada osobiście za swoją własność a samochody unieruchomione w stłuczkach, awariach lub wypadkach drogowych nie mogą zazwyczaj pozostawać na poboczach dróg stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym, istnieje konieczność przetransportowania pojazdów na parking, do warsztatu lub garażu. Wezwana zostaje pomoc drogowa, laweta. Holowanie pojazdu jest dopuszczone tylko w nielicznych przypadkach lub w razie dużych gabarytów pojazdu np TIR, autobus, ciężarówka.
Laweta przy pomocy wciągarki dokonuje załadunku samochodu na platformę. Auto-wrak zostaje zabezpieczone tak by bezpiecznie mogło być przewożone, zbieramy wszelkie pozostałości, urwane części i mechanizmy i transportujemy do miejsca wskazanego przez właściciela.